Wystartował kolejny projekt środowiskowy – WaterWatch

Wystartował kolejny projekt środowiskowy – WaterWatch

25.04.2025

Woda jest absolutnie niezbędna do życia i pełni wiele kluczowych funkcji w naszym organizmie. Bez wody człowiek jest w stanie przetrwać zaledwie kilka dni. Dlatego niezwykle ważne jest monitorowanie i zapewnienie odpowiedniej jakości wody w naszym życiu. Wiedzę w tym temacie postanowili zgłębić partnerzy z Polski i z Ukrainy poprzez realizację wspólnego projektu pt. „Monitorowanie jakości wody surowej używanej do produkcji wody pitnej i rekreacyjnej pod kątem zagrożeń chemicznych i mikrobiologicznych, w tym czynników wywołujących choroby zakaźne, wynikających z działalności ludzkiej” (akronim WaterWatch).

21 marca br. w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie odbyła się konferencja otwierająca realizację projektu WaterWatch, w której uczestniczyło prawie 260 osób, z czego połowa za pośrednictwem transmisji online. Wydarzenie było transmitowane na żywo dla wszystkich powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa podkarpackiego oraz dla pracowników Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Cotygodniowy pobór próbek z rzek po stronie ukraińskiej i polskiej pozwoli na prowadzenie rozszerzonych badań, których nikt do tej pory nie wykonywał. Ta wiedza pozwoli władzom samorządowym na podjęcie działań, żeby ludzie mieszkający na terenach przygranicznych mieli dobrej jakości wodę

podkreśliła Nataliya Ivanchenko, dyrektor Państwowej Instytucji Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Obwodu Lwowskiego Ministerstwa Zdrowia Ukrainy

W ramach projektu, po obu stronach granicy zakupiony zostanie sprzęt laboratoryjny. Zakupy uzupełnią odczynniki, wzorce, materiały pomocnicze niezbędne na potrzeby badań (chemicznych, mikrobiologicznych i epidemiologicznych). Dzięki środkom otrzymanym z Programu Polska – Ukraina prowadzony będzie także monitoring mikrobiologiczny i chemiczny wody. Obejmie on m.in. oznaczanie bakterii i wirusów, które dostają się do wody wraz ze ściekami bytowymi. Takie zanieczyszczenia mogą powodować szybko rozprzestrzeniające się epidemie. Monitoring obejmie również cząsteczki mikroplastiku.

W projekcie przewidziano również szkolenia dla osób odpowiedzialnych za proces badawczy oraz przygotowanie raportów z prowadzonych badań. Działaniom tym towarzyszyć będzie kampania edukacyjno-promocyjna obejmująca konkursy dla szkół, lokalne spotkania informacyjne, konferencje, publikacje w mediach.

Całkowita wartość projektu to 2 522 707,00 euro, w tym dofinansowanie z Programu w wysokości 2 270 436,30 euro.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć tutaj

Krótki materiał regionalnej TV nt. projektu dostępny jest pod linkiem tutaj