Pomimo różnic w systemach ochrony zdrowia w Polsce i na Ukrainie, lokalne instytucje medyczne w obszarach przygranicznych borykają się z podobnymi problemami. Wyjątkowość tej sytuacji potęguje rosnąca liczba pacjentów, wynikająca z migracji uchodźców wojennych z Ukrainy do Polski oraz rosnącego zapotrzebowania na usługi rehabilitacyjne na Ukrainie.
Aby rozwiązać te problemy, partnerzy postanowili poprawić dostęp do wysokiej jakości usług medycznych w Szpitalu Miejskim w Białymstoku (PL) i w klinice rehabilitacyjnej w Szpitalu w Wołodymyrze (UA) poprzez inwestycje w infrastrukturę i sprzęt. Te modernizacje przyniosą korzyści zarówno pacjentom, jak i personelowi szpitali. Nowoczesny sprzęt medyczny w obu szpitalach umożliwi leczenie szerokiego zakresu pacjentów, w tym osób po zawałach serca i udarach, a także osób z urazami i złamaniami kończyn. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi pacjenci będą właściwie diagnozowani i leczeni. Nowoczesne urządzenia umożliwią dokładniejszą i precyzyjniejszą diagnozę. W konsekwencji lekarze łatwiej będą mogli postawić trafne diagnozy i wybrać odpowiednie metody leczenia. Dodatkowo, kompetencje personelu zostaną podniesione, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych metod rehabilitacji i zarządzania bólem, poprzez kursy szkoleniowe i wizyty studyjne. Projekt zapewni również wsparcie psychologiczne dla pacjentów polskich i ukraińskich, którzy potrzebują takiej pomocy.
Nawiązanie długoterminowej współpracy, wymiana dobrych praktyk między personelem medycznym oraz stworzenie podstaw do telekonsultacji między jednostkami przyniosą korzyści pacjentom oraz personelowi. Mieszkańcy obszarów przygranicznych zyskają również dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej, w tym opieki psychologicznej, w obu szpitalach.