Projekty finansowane przez Program Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 rozpoczęły realizację,
a my z niecierpliwością oczekujemy ich pierwszych efektów.
Nie zapominamy jednak o wypracowanych rezultatach projektów z poprzedniej edycji Programu 2014-2020. Chętnie dzielimy się ich osiągnięciami i mamy nadzieję, że historie osób, które za nimi stoją lub z nich korzystają, będą inspiracją dla przyszłych inicjatyw na całym obszarze Programu.
Zapraszamy do lektury!
18 metrów kwadratowych. Na takim skrawku ponad 30 lat temu Jerzy Ostapczuk zaczynał swoją pracę konserwatorską w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
I to wszystko na początek. Sprzęt konserwatorski musieli dopiero skompletować.
Dziś w Choroszczy pod Białymstokiem mają 300 metrów kwadratowych i sprzęt, który należy do najnowocześniejszych w Polsce. Jerzy oprowadza po kolejnych pracowniach: pozłotniczej, konserwacji drewna, tkanin, skóry, papieru, ceramiki, metalu, ciesząc się jak dziecko. Tajemnicze nazwy kolejnych urządzeń
i narzędzi wymienia jednym tchem.
Co najbardziej go cieszy?
Czarodziejska różdżka? Nie – transgraniczny projekt, wytężona praca i wsparcie z Unii Europejskiej.
Ale początki nie były łatwe, a presja czasu duża. Szukali partnera na Ukrainie – nie udało się, znaleźli na Białorusi – Państwowe Muzeum Historyczne i Archeologiczne w Grodnie. Planowali lustrzane działania – ten sam sprzęt,
te same pracownie, ci sami specjaliści, choć doświadczenia inne.
Wkrótce potem pandemia, a potem wydarzenia za wschodnią granicą przerwały współpracę i muzealnicy
z Podlasia musieli dokończyć projekt sami.
Marek Skrypko, koordynator projektu CONSART uważa, że warto było podjąć to wyzwanie i jest teraz dumny
z efektu. Niegdyś opuszczony, zarośnięty budynek magazynowy dziś jest nowoczesnym Regionalnym Centrum Badań i Konserwacji Zabytków:
Moment otwarcia placówki przeżywał mocno dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego:
Centrum może teraz prowadzić badania, szkolenia i doradztwo w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków. Muzeum kupiło także specjalny samochód do przewozu cennych i kruchych artefaktów. Dzięki projektowi zrealizowanemu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś)-Ukraina 2014-2020 powstała także ogólnodostępna baza danych, w której można oglądać efekty prac konserwatorskich. Mogą z niej korzystać naukowcy, studenci, ale też po prostu mieszkańcy regionu i turyści. Imponujące rezultaty działań konserwatorów białostoczanie i turyści mają okazję oglądać również na muzealnych ekspozycjach.
A pan Jerzy ma teraz już tylko jedno zmartwienie – brak chętnych do pracy w zawodzie konserwatora. Niewielu jest takich, którzy chcą spędzać żmudne godziny nad odnawianiem antyków. Wierzy jednak, że tak nowoczesne pracownie, jakie udało im się stworzyć za sprawą projektu, przyciągną utalentowanych i cierpliwych rzemieślników.
Więcej informacji na temat projektu CONSART można znaleźć tutaj.