Projekty finansowane przez Program Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 rozpoczęły realizację, a my z niecierpliwością oczekujemy ich pierwszych efektów.
Nie zapominamy jednak o wypracowanych rezultatach projektów z poprzedniej edycji Programu 2014-2020. Chętnie dzielimy się ich osiągnięciami i mamy nadzieję, że historie osób, które za nimi stoją lub z nich korzystają, będą inspiracją dla przyszłych inicjatyw na całym obszarze Programu.
Zapraszamy do lektury!
„Kiedyś też miałem ciśnienie ku rzeczom
Uwierz mi, bracie – serio mi przeszło,
Życie jest jedno, gdzie indziej sedno,
Wiem to teraz, wiem to teraz…”
– rapują do wspólnego rytmu uczniowie Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych (dalej: MZSP) w Miejscu Piastowym koło Krosna. Kompleks nosi imię bł. księdza Bronisława Markiewicza, który w XIX wieku studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim, a potem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jego postać i dziedzictwo myśli legły u podstaw polsko-ukraińskiego projektu, dzięki któremu po obu stronach granicy stworzono nowoczesne centra pracy z młodzieżą.
Ich pierwowzorem było utworzone przed ponad 100 laty w Miejscu Piastowym przez ks. Markiewicza przytulisko dla sierot i opuszczonych dzieci, w którym niemal od początku działała szkoła zawodowa. Jak wierzył dzisiejszy patron – gdy młody człowiek zdobędzie dobry fach i rozwinie swój talent, będzie silny, odporny na pokusy, na zepsucie, na nałogi. Kolejne roczniki młodzieży opuszczające szkoły dowiodły, że nie pomylił się:
Oprócz nauki zawodu jest tu też miejsce na rozwijanie pasji, na rozrywkę, na nawiązywanie przyjaźni:
Wtóruje mu koleżanka ze szkolnej ławy Amelia:
Oni i ich rówieśnicy mają teraz możliwość rozwijać kolejne zainteresowania w nowych warunkach. Za sprawą transgranicznego projektu zrealizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś)-Ukraina 2014-2020 zespół zyskał nowoczesny obiekt z salą widowiskową na 150 miejsc, salami konferencyjnymi, 44 miejscami noclegowymi. W tych warunkach odbyły się transgraniczne warsztaty teatralne, fotograficzne i ikonopisarskie dla młodzieży z Polski i Ukrainy. Równolegle w Skolem na Ukrainie powstało Centrum Kultury i Historii, które również stało się miejscem podobnych spotkań młodzieży pogranicza z kulturą i historią.
Patrząc na wybudowane w Miejscu Piastowym Centrum Pracy z Młodzieżą, ksiądz Krzysztof wraca zaś myślami do korzeni:
Więcej informacji na temat projektu MichaelAndYouth można znaleźć tutaj