Sąsiadujące polskie i ukraińskie regiony dzielą wiele funkcji społeczno-gospodarczych oraz związanych z zasobami naturalnymi. Mimo to brakuje precyzyjnej koordynacji akcji przeciwpożarowych. Ogień i jego skutki nie znają granic. Władze lokalne na obszarach przygranicznych – partnerzy projektu mają do odegrania kluczową rolę we wzmacnianiu sieci infrastruktury krytycznej poprzez zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania. Zabezpieczenie infrastruktury transgranicznej łączy ludzi i wspiera systemy – ma znaczenie ponadnarodowe, wymaga więc planowania i koordynacji w skali całego obszaru.
Projekt zakłada poprawę zdolności instytucjonalnych systemu zarządzania kryzysowego. Będzie to możliwe dzięki 4 wspólnym kursom szkoleniowym dla 120 strażaków i 2 edycjom „Transgranicznych warsztatów sieci ochrony ludności”. Wzmocnienie potencjału służb ratowniczych i ich zdolności reagowania oznacza również pozyskanie specjalistycznego sprzętu. Zakupione zostaną 3 pojazdy strażackie i mobilna drabina strażacka. Przygotowany zostanie dokument strategiczny „Stan wiedzy na temat transgranicznego zarządzania klęskami żywiołowymi”. Powstanie Transgraniczny Sojusz na rzecz Ochrony Ludności i Bezpieczeństwa – wspólna inicjatywa w zakresie zarządzania ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi. Będzie to podstawa do dalszej współpracy w ramach transgranicznego systemu zarządzania klęskami żywiołowymi. Partnerzy będą dzielić się swoimi doświadczeniami.
Realizacja projektu poprawi bezpieczeństwo przeciwpożarowe obszaru transgranicznego. Wzmocni się potencjał sprzętowy i kadrowy służb odpowiedzialnych za nasze wspólne bezpieczeństwo.