Zmiany klimatu są nieuniknione, rośnie liczba zagrożeń dla ludności i ekosystemów na całym świecie. Ostatnie pożary wskazują, że Ukraina, ze względu na zmiany klimatyczne i złożoną sytuację społeczno-gospodarczą, jest jednym z krajów o wysokim ryzyku niekontrolowanych pożarów niebezpiecznych dla ludności i środowiska. Terytoria objęte działaniem jednostek straży pożarnej partnerów projektu są częścią parków narodowych pokrytych lasami (prawie 46% obwodu iwanofrankiwskiego i 37,4% województwa podkarpackiego jest zalesionych) i są obszarami potencjalnego zagrożenia.
Projekt ten ma na celu integrację nowoczesnych metod, technologii i podejść ekosystemowych w celu skuteczniejszego wspólnego zapobiegania, wykrywania, monitorowania i tłumienia pożarów lasów przez ukraińskich i polskich partnerów na obszarze transgranicznym. Ważną częścią projektu są cztery 2-dniowe ukraińsko-polskie sesje szkoleniowe (po 2 w każdym kraju – dla 24 osób: 12 z Ukrainy i 12 z Polski). Częścią nowatorskiego podejścia do ochrony lasów jest ustanowienie badań koncentrujących się na wykorzystaniu naturalnych rozwiązań zapobiegających pożarom lasów. Projekt nie zapomina o wsparciu działań przez ogół społeczeństwa. Planowane działania mające na celu rozwój potencjału mieszkańców, obejmują 6 sesji szkoleniowych dla łącznie 110 osób z Polski i Ukrainy, działania edukacyjne dla dzieci – obozy i konkursy ze spotkaniami ze specjalistami (łącznie 450 uczestników, partner ukraiński), seminaria na temat zagrożeń klimatycznych i metod zapobiegania dla samorządowców (łącznie 200 osób, oba kraje). Ponadto planowana jest budowa Podkarpackiego Centrum Ratownictwa w Tarnobrzegu o powierzchni co najmniej 800 m2, które zwiększy możliwości zarządzania i koordynowania transgranicznych działań ratowniczych, w szczególności w zwalczaniu zagrożeń środowiskowych, takich jak pożary lasów oraz sytuacje kryzysowe związane z wodą. Zakupione 3 specjalistyczne wozy strażackie zostaną rozmieszczone w górskich jednostkach straży pożarnej w obwodzie iwanofrankiwskim. Jednym z nich jest specjalistyczny pojazd ratowniczy wyposażony w zrobotyzowany system gaśniczy i dron, który pozwoli strażakom szybko dotrzeć do miejsca pożaru i skutecznie zbierać dane, oceniać i kontrolować sytuację na miejscu.
Projekt znacznie poprawi zdolność reagowania na pożary lasów i zmniejszy ich skutki, a także pozwoli efektywnie wykorzystać zasoby na poziomie lokalnym. Poczujemy się bezpieczniej w tych pełnych niebezpieczeństw czasach.