Negatywny wpływ zmian klimatu nasilił się w ciągu ostatnich kilku dekad i stanowi poważny problem na obszarze objętym Programem. Wzrasta liczba pożarów, ale także innych zdarzeń, takich jak powodzie, burze, przewrócone drzewa, uszkodzenia budynków, sieci elektrycznych i pożary. Partnerzy projektu to 9 samorządów obejmujących obszary szczególnie narażone na klęski żywiołowe – z rozległymi lasami, torfowiskami i licznymi rzekami, gdzie istnieje wiele zagrożeń związanych ze zmianami klimatu. Obwód rówieński należy do strefy monitorowania negatywnego wpływu elektrowni jądrowej Chmielnicki.
Z tych powodów bardzo ważne jest, aby zapewnić strażakom nowoczesny sprzęt do gaszenia pożarów i usuwania lokalnych zagrożeń. Taki sprzęt zostanie zakupiony w ramach projektu – łącznie 9 samochodów ratowniczo-gaśniczych. Oprócz tego bardzo ważne jest doświadczenie jednostek, ćwiczenia na nowym sprzęcie oraz wspólna nauka i wymiana doświadczeń między strażakami. Projekt obejmuje 2 szkolenia – po jednym w każdym kraju. Każde z nich składa się z części teoretycznej i praktycznej. Łącznie 120 ratowników podniesie swoją wiedzę oraz umiejętności. Polscy i ukraińscy strażacy nauczą się wspólnie podejmować decyzje podczas likwidacji skutków pożarów i klęsk żywiołowych. Będą doskonalić współpracę i zarządzanie, a także poznają zasady funkcjonowania instytucji partnerskich. Działania promocyjne obejmują 2 konferencje – po jednej w Polsce i Ukrainie.
Dzięki funduszom unijnym podniesie się poziom wyposażenia jednostek w specjalistyczny sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Będą one skuteczniej reagować na pojawiające się zagrożenia pożarowe lasów oraz usuwać skutki klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, pożary i huragany.