Projekty finansowane przez Program Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 rozpoczęły realizację, a my z niecierpliwością oczekujemy ich pierwszych efektów.
Nie zapominamy jednak o wypracowanych rezultatach projektów z poprzedniej edycji Programu 2014-2020. Chętnie dzielimy się ich osiągnięciami i mamy nadzieję, że historie osób, które za nimi stoją lub z nich korzystają, będą inspiracją dla przyszłych inicjatyw na całym obszarze Programu.
Zapraszamy do lektury!
Karolina jest wszechstronna. Tworzy i wydaje mapy gór, jest przewodniczką, od 2011 r. ratowniczką Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR), a od pewnego czasu prezeską Fundacji „SOS na ratunek”, która wspiera Bieszczadzką Grupę GOPR. Po górach chodzi niemal do zawsze. Kocha Bieszczady, ale to ukraińska część Karpat zapadła jej mocno w serce.
We współpracę z ratownikami górskimi z Ukrainy jest zaangażowana już od 2012 r. Po stronie ukraińskiej nie było wcześniej tradycji ochotniczego ratownictwa górskiego. Można było liczyć jedynie na pomoc służb państwowych, ale te stacjonowały w odległym Lwowie. Dlatego pasjonaci ratownictwa górskiego po obu stronach granicy postanowili współpracować, by w całych Karpatach turyści mogli czuć się bezpiecznie.
Partnerzy zrealizowali już wspólnie kilka projektów, ale przyznają, że dopiero projekty zrealizowane z Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, czyli „SOS-ratunek – centrum szkoleniowe organizowania i prowadzenia transgranicznych akcji ratunkowych” (SOSRescue)i Adaptacja dawnego obserwatorium na górze Pop Iwan na potrzeby centrum szkoleniowego górskiego pogotowia ratunkowego (PIMReC), a w ich ramach duże zakupy sprzętu i wiele wspólnych ćwiczeń, sprawiły, że poziom ratownictwa górskiego po obu stronach granicy nieco się wyrównał.
Za sprawą projektu SOSRescue budynek dawnej szkoły w Równi k. Ustrzyk Dolnych zaadaptowano na ośrodek treningowy dla ratowników górskich z Polski i Ukrainy. Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Po stronie ukraińskiej, w Sławsku, powstał punkt ratunkowy i informacyjny. Partnerzy projektu zakupili też nowoczesny sprzęt: drony poszukiwawcze z kamerami termicznymi, systemem GPS i oprogramowaniem, auto dowodzenia, pojazdy operacyjne, sprzęt medyczny, ewakuacyjny i ratownictwa wodnego. Oba obiekty otrzymały nowy system informatyczny do koordynacji transgranicznych akcji ratunkowych, w pełni kompatybilny z nowym sprzętem. Na koniec przeprowadzono szkolenia dla koordynatorów akcji ratowniczych, ratowników i strażaków.
Współpraca partnerów wykroczyła daleko poza same projekty. Gdy po wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 r. ruszyła do Polski wielomilionowa fala uchodźców, Centrum Szkoleniowe w Równi udzieliło schronienia rodzinom ratowników z Ukrainy i stało się prawdziwym hubem pomocowym, gdzie przeładowywano dary, materiały, leki i żywność dla uciekających przed wojną. A całkiem niedawno, bo
w czerwcu 2024 r. ratownicy górscy z obu stron granicy urządzili najmłodszym we Lwowie Dzień Dziecka na zaproszenie polskiego konsulatu.