
Projekty realizowane w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 to nie tylko wskaźniki, budżety, sprawozdania i płatności. Choć są to nieodłączne elementy, przede wszystkim każdy projekt kryje w sobie konkretne pomysły, wartości i marzenia osób go realizujących, a także historie tych, którzy skorzystali z ich realizacji.
Niektóre z nich chcemy Wam przybliżyć poprzez „Historie projektów” – cykl, który prezentuje ich bardziej ludzki (ale i zwierzęcy – jak w 1., 13. i 14. odcinku) wymiar naszych wybranych projektów. Zapraszamy do lektury!
Przybyli 2 tysiące lat temu, a zawładnęli wyobraźnią współczesnych. Choć słowo „gotyk” jest jednym z najważniejszych pojęć w kulturze europejskiej, o Gotach na ogół wiemy niewiele. Za to archeolodzy i historycy z położonego na polsko-ukraińskim pograniczu Hrubieszowa potrafią o nich opowiadać godzinami:
W ten sposób, jeszcze przed nastaniem Słowian, zawładnęli ogromnym obszarem – od Pomorza aż po Krym i Bałkany.
Wędrując wzdłuż rzek dotarli jednak najpierw do Kotliny Hrubieszowskiej nad Bugiem, gdzie znaleźli znakomite warunki dla rolnictwa i wyżywienia powiększającej się społeczności, dlatego wielu z nich postanowiło zostać tu na stałe. Był ku temu jeszcze jeden powód:
Począwszy od lat 70. ubiegłego wieku teren ten, za sprawą m.in. badań wykopaliskowych prof. Andrzeja Kokowskiego z UMCS w Lublinie, stał się prawdziwym „archeologicznym Eldorado”, przyciągając badaczy historii. Do dziś w tym miejscu znajdowane są setki eksponatów. A dzięki utworzeniu skansenu archeologicznego „Wioska Gotów”, ożywianego przez grupę rekonstrukcyjną, miejsce to przyciąga również licznych turystów:
Z tych doświadczeń postanowili skorzystać pasjonaci, muzealnicy i samorządowcy z Włodzimierza na Ukrainie zapraszając do współpracy polskich partnerów z Gminy Hrubieszów i hrubieszowskiego muzeum.
W ten sposób narodził się projekt GothicWay („Gocka ścieżka: wspólna rekonstrukcja historyczna i wirtualna podróż do przeszłości”). W jego efekcie powstała wirtualna wycieczka po Wiosce Gotów, trójwymiarowe modele naszych skandynawskich praprzodków, zakupione zostały interaktywne panele dotykowe, zrealizowano multimedialny film animowany „Życie Gotów” oraz podobną produkcję dla dzieci pt. „Magiczna opowieść gocka”, zadbano też o dostępność dla osób niepełnosprawnych. W ocenie partnerów projektu, polsko-ukraińskie dziedzictwo Gotów to potencjał do współpracy na długie lata: