Konferencja otwierająca projekt EcoParks za nami

Konferencja otwierająca projekt EcoParks za nami

03.04.2025

Dlaczego utrzymanie parków w mieście jest tak ważne? Otóż odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Poza tym, że parki stanowią obszary cenne przyrodniczo, a rośliny i drzewa w parkach produkują tlen, który wpływa na poprawę jakości powietrza w miastach, zapewniają również przestrzeń do odpoczynku, spotkań i miejsce do organizacji różnych wydarzeń.

Niestety z powodu braku środków część parków niszczeje i nie spełnia swoich funkcji. Doskonale rozumieją to partnerzy z Polski i z Ukrainy, którzy w ramach projektu EcoParks postanowili przywrócić różnorodność biologiczną oraz odtworzyć skład gatunkowy w zabytkowych parkach w Wiśniowcu i Tarnobrzegu. W styczniu informowaliśmy o podpisaniu umowy partnerskiej w ramach tego projektu (tutaj), ale partnerzy nie zwalniają tempa i 14 marca br. w Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu zorganizowali konferencję pt. „Nowe życie historycznych parków Wiśniowiec i Tarnobrzeg”.

Dzięki projektowi parki staną się nie tylko przestrzenią rekreacyjną, ale także miejscem edukacji i spotkań społeczny

powiedział Łukasz Nowak, prezydent Tarnobrzega

Niedawno delegacja z Polski odwiedziła Ukrainę. Mamy możliwość współpracy ponieważ te wszystkie nasze parki powiązane są ze sobą kulturą i to jest kolebka naszej historii. Mam nadzieję, że (…) nasza współpraca będzie coraz mocniejsza. Jest to dla nas bardzo ważne nie tylko pod kątem parkowym, ale również historycznym

podkreślił Anatolij Matsipura, dyrektor generalny Rezerwatu Narodowego „Zamki Tarnopolszczyzny”

Tego typu wydarzenia, to nie tylko szansa na wymianę cennych doświadczeń pomiędzy partnerami, ale również okazja do zbudowania silnego i długotrwałego polsko-ukraińskiego partnerstwa.

Więcej informacji o projekcie tutaj.