Skoordynowane wysiłki wielu instytucji mogą przynieść rezultaty, które byłyby niemożliwe do osiągnięcia poprzez działania indywidualne. W medycynie integracja edukacji, badań i praktyki jest kluczowa. Projekt HealthBridges, realizowany przez dwóch partnerów z Polski i trzech z Ukrainy (w tym trzy uniwersytety i dwa szpitale), to inicjatywa, która ma na celu stworzenie współpracy w celu poprawy jakości opieki zdrowotnej i zmniejszenia nierówności w dostępie do nowoczesnej diagnostyki i skutecznego leczenia.
W ramach projektu zostanie utworzona platforma współpracy transgranicznej o nazwie HEALTH BRIDGES, która ułatwi współpracę między polskimi a ukraińskimi lekarzami przy użyciu narzędzi i rozwiązań cyfrowych. Platforma ta będzie wykorzystywana do organizowania szkoleń i konsultacji, diagnozowania i analizowania skomplikowanych przypadków medycznych w czasie rzeczywistym oraz dzielenia się najlepszymi praktykami. Jakość usług diagnostycznych i leczniczych świadczonych przez uczestniczące szpitale zostanie również poprawiona dzięki zakupowi sprzętu medycznego, adaptacji pomieszczeń w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie oraz utworzeniu Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Skóry.
Innym kluczowym elementem projektu jest podniesienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji pracowników akademickich i medycznych w dziedzinach dermato-onkologii/dermatologii, chirurgii, okulistyki i anestezjologii.
Projekt ma na celu pozytywny wpływ na jakość usług medycznych i ofertę edukacyjną zaangażowanych uniwersytetów. Dodatkowo, przewiduje się, że liczba użytkowników platformy i zastosowanie telemedycyny wzrośnie jako pośredni skutek projektu.