Dwie gminy położone po obu stronach granicy borykają się ze wspólnym problemem: brakiem odpowiedniej infrastruktury kanalizacyjnej. Wielu mieszkańców gminy Dołhobyczów jest całkowicie pozbawionych dostępu do sieci kanalizacyjnej, natomiast w Sokalu istniejący system wymaga remontu. Pogarszający się stan gleb, wód gruntowych i powierzchniowych na tych terenach stwarza ryzyko wystąpienia zagrożeń epidemiologicznych.
Partnerzy projektu CleanBugRiver wspólnie rozwiążą ten problem poprzez realizację działań. Gmina Dołhobyczów stworzy sieć kanalizacyjną, aby ułatwić prawidłowe odprowadzanie ścieków. W Sokalu sieć kanalizacyjna, która obecnie jest nieszczelna i zawodna, zostanie wyremontowana. Partnerzy projektu będą uczestniczyć w wizytach studyjnych i warsztatach po stronie polskiej i ukraińskiej, aby wymieniać się doświadczeniami i praktyczną wiedzą o zarządzaniu infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Warsztaty będą koncentrować się na rozwijaniu konkretnych umiejętności, a intensywne sesje szkoleniowe – na podnoszeniu poziomu wiedzy pracowników odpowiedzialnych za nadzór nad tą infrastrukturą. Dodatkowo zorganizowane zostaną konkursy dla mieszkańców promujące ochronę środowiska, ograniczanie zanieczyszczeń i zachęcające do racjonalnego korzystania z zasobów wodnych.
Projekt CleanBugRiver przyczyni się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń odprowadzanych do środowiska naturalnego, w tym do rzeki Bug. Dzięki działaniom partnerów mieszkańcy Dołhobyczowa i Sokala odczują poprawę warunków życia, a także niższe koszty odprowadzania i zagospodarowania ścieków. Oczekuje się również, że z rezultatów projektu skorzystają przedsiębiorcy oraz turyści odwiedzający obszar objęty projektem.