Coraz częściej dotykają nas różne klęski żywiołowe. Głównym wyzwaniem jest zapewnienie ludziom bezpieczeństwa przy jednoczesnej ochronie ich mienia, zdrowia i życia. Problemem jest brak odpowiedniego sprzętu i wiedzy specjalistycznej dla Ochotniczych Straży Pożarnych po obu stronach granicy.
Głównym celem projektu FireFighters jest zapobieganie niekorzystnym zjawiskom na obszarze transgranicznym województwa lubelskiego i obwodu rówieńskiego. Aby to osiągnąć, w ramach projektu opracuje się transgraniczne standardy monitorowania, gotowości, ostrzegania i reagowania na klęski żywiołowe podczas spotkań grup roboczych – bezpośrednich i online. Dodatkowo przeprowadzone zostaną szkolenia dla służb mundurowych w Polsce i na Ukrainie. W ramach projektu odbędą się 4 wizyty studyjne dla administracji i ochotniczych straży pożarnych z obu stron granicy. Strażacy podniosą swoje umiejętności poprzez różne szkolenia – kurs z zasad komunikowania się w sytuacjach kryzysowych, szkolenie z pierwszej pomocy. Jednostki straży pożarnej otrzymają niezbędny sprzęt do zapobiegania i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Po stronie polskiej sprzęt zostanie zakupiony dla 38 jednostek, a po stronie ukraińskiej dla 16 jednostek, między innymi: łodzie, zestawy ratownictwa wodnego i lodowego, kombinezony, kamizelki, rzutki ratownicze, koła ratunkowe, motopompy, sprzęt komunikacyjny, zbiornik na wodę i inny drobny sprzęt.
W ramach działań edukacyjnych wykłady odbędą się w 30 szkołach, łącznie dla około 750 uczniów. Uzupełnieniem warsztatów będzie publikacja dla dzieci i młodzieży wraz z wersją elektroniczną. Aby zaangażować miejscową społeczność, przeprowadzone zostaną spotkania z mieszkańcami oraz 2 konferencje na początku i na końcu projektu.
Projekt FireFighters zwiększy poziom bezpieczeństwa poprzez lepsze wyposażenie straży pożarnej zarówno w sprzęt, jak i umiejętności. Ponadto obywatele zdobędą cenną wiedzę i umiejętność właściwego reagowania w sytuacjach kryzysowych.