Sytuacje kryzysowe, takie jak wojna na Ukrainie i pandemia COVID-19 w ostatnich latach, uwydatniły kluczową rolę dobrego dostępu do transportu medycznego. Szybka reakcja jest niezbędna w usługach ratunkowych, ponieważ bezpośrednio wpływa na wyniki medycznych nagłych wypadków, w których czas ma ogromne znaczenie. Gdy państwowe systemy ratownictwa medycznego w Polsce i na Ukrainie są przeciążone z powodu nadmiernej liczby zgłoszeń lub ograniczonych zasobów ratowników i lekarzy, konieczne jest zapewnienie dodatkowych środków i alternatywnych rozwiązań.
Projekt RescueCars obejmuje współpracę pomiędzy Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Łosicach a Centralnym Szpitalem Klinicznym Rady Miejskiej Iwano-Frankiwska, mając na celu poprawę dostępu do transportu medycznego i diagnostyki. W ramach projektu szpital w Łosicach zmodernizuje i rozbuduje budynek szpitala, w tym rampę dla karetek i przyległą klinikę chirurgiczną, zapewniając pacjentom natychmiastową opiekę po przybyciu. Zostaną zakupione karetki oraz sprzęt diagnostyczny. Szpital w Iwano-Frankiwsku zakupi dwie karetki, z których jedna będzie wyposażona w mobilne urządzenie rentgenowskie do szybkiej diagnostyki pacjentów.
Mieszkańcy lokalni będą mieli możliwość uczestniczenia w wydarzeniach edukacyjnych w formie pikników, które zapoznają ich z pracą transportu medycznego oraz właściwym korzystaniem z wezwań zespołów ratunkowych. Zostanie opublikowany podręcznik na ten temat, skierowany do uczniów szkół podstawowych. Ważne jest również opracowanie procedur organizacji transportu medycznego w sytuacjach kryzysowych.
Projekt znacząco poprawi dostęp do szybkiej pomocy medycznej w obszarze docelowym. Będzie miał również efekt mnożnikowy, ponieważ publikacje będą dostępne online dla innych placówek medycznych.