Opieka paliatywna polega na pielęgnowaniu i szacunku dla każdej osoby, zapewniając, że nawet w chorobie ich życie jest godnie traktowane i otrzymuje możliwie najlepszą jakość. Niestety, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, jakość i dostępność usług paliatywnych wciąż nie są zadowalające. Szpitale borykają się z typowymi problemami, takimi jak ograniczone zasoby, co negatywnie wpływa na jakość infrastruktury, sprzętu oraz kompetencje personelu medycznego.
Głównym celem projektu CareLikeHome jest zapewnienie równego dostępu do opieki medycznej oraz wspieranie stabilności systemów opieki zdrowotnej poprzez poprawę warunków opieki nad pacjentami, zwiększenie liczby miejsc szpitalnych oraz ułatwienie wymiany doświadczeń transgranicznych między personelem medycznym w zakresie opieki geriatrycznej, paliatywnej i hospicyjnej w szpitalach we Lwowie, Tarnopolu i Krośnie. W ramach tego projektu zostaną wyremontowane trzy oddziały opieki paliatywnej, które rocznie będą mogły leczyć 3869 pacjentów. Dodatkowo zostaną zakupione trzy specjalistyczne pojazdy oraz sprzęt medyczny i opiekuńczy.
Personel medyczny podniesie swoje kwalifikacje i wiedzę w zakresie opieki paliatywnej i geriatrycznej, a także leczenia chorób onkologicznych, uczestnicząc w wyjeździe studyjnym oraz konferencjach. Co ważne, projekt przewiduje także opracowanie Metodycznych Wytycznych dotyczących jednolitych standardów żywienia dla pacjentów zależnych, opartych na dokładnych badaniach. Dodatkowo powstanie Mapa Drogowa tworzenia protokołów żywieniowych dla ukraińskich szpitali.
Poprzez poprawę jakości usług medycznych, projekt CareLikeHome przyczyni się do ogólnego dobrostanu społeczności. Jego wpływ wykracza poza docelowy obszar, ponieważ wytyczne i protokoły żywieniowe opracowane w ramach tej inicjatywy będą mogły być wykorzystane przez personel medyczny w innych placówkach.