Niedostateczna infrastruktura wodno-kanalizacyjna na obszarze przygranicznym, w Tyczynie (PL) i Pustomytach (UA), negatywnie wpływa na warunki środowiskowe, społeczne i gospodarcze regionu. Ograniczony dostęp do usług wodociągowych i kanalizacyjnych obniża jakość życia mieszkańców. Zwiększa to ryzyko chorób żołądkowo-jelitowych ze względu na spożycie wody o niepewnej jakości, zwłaszcza ze źródeł domowych, np. studni. Funkcjonowanie wielu przydomowych szamb dodatkowo komplikuje sytuację, ponieważ zanieczyszczają one wody gruntowe na skutek wycieków.
Wspólnym celem projektu GoodWater jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz przystosowanie Tyczyna i Pustomytów do zmieniających się warunków klimatycznych poprzez poprawę dostępu do wody o wysokiej jakości i ochronę środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniami. Partnerzy zamierzają osiągnąć te cele poprzez budowę i przebudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w obu gminach. Każdy z partnerów wnosi różne doświadczenia, które będą wymieniane podczas wspólnych sesji szkoleniowych. Ukraiński partner zyska wgląd w nowoczesne rozwiązania i technologie stosowane w systemach wodno-kanalizacyjnych, podczas gdy polski partner dowie się, jak skuteczniej reagować w czasach kryzysu. Dodatkowo w ramach projektu powstanie edukacyjny portal internetowy zawierający materiały podkreślające znaczenie i korzyści płynące z nowych inwestycji w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, informacje na temat bezpieczeństwa wody, technik jej oszczędzania oraz właściwego korzystania z sieci kanalizacyjnej.
Projekt przyniesie korzyści przede wszystkim mieszkańcom i lokalnym firmom w okolicy. Rozwój nowoczesnej infrastruktury wodociągowej zwiększy atrakcyjność gospodarczą, inwestycyjną i społeczną Tyczyna i Pustomytów.