Dostępność profilaktycznej opieki medycznej pozostaje kluczowym wyzwaniem dla systemów opieki zdrowotnej krajów partnerskich. Starzejąca się populacja obszaru transgranicznego wymaga szczególnej uwagi we wczesnym zwalczaniu zachorowalności na raka. W przypadku osób młodszych kluczowym czynnikiem profilaktycznym pozostaje wczesna identyfikacja chorób kręgosłupa. Poziom integracji, świadomości i promocji niezbędnych środków zapobiegawczych pozostaje niewystarczający. Wspólne wysiłki w dziedzinie diagnostyki i poprawy infrastruktury zdrowotnej stanowiłyby istotny wkład w rozwiązanie tych problemów.
Aby sprostać tym wyzwaniom, w ramach projektu zostanie utworzony Ośrodek profilaktyki chorób i promocji zdrowia w Lublinie (PL) oraz Ośrodek badań profilaktycznych i rehabilitacji w Łucku (UA). Ośrodki te zwiększą dostęp do szerokiego zakresu opieki profilaktycznej na obszarach przygranicznych, zwłaszcza w województwie lubelskim oraz obwodzie wołyńskim. W ramach projektu pomieszczenia w obu placówkach zostaną wyremontowane, rozbudowane i dostosowane do nowoczesnych standardów. Dodatkowo zakupiony zostanie nowy sprzęt w celu zapewnienia kompleksowej profilaktycznej opieki zdrowotnej. W celu dalszego wsparcia tych wysiłków zostaną opracowane i wdrożone programy działań mające na celu podniesienie świadomości wśród pacjentów w regionie. Projekt ma przynieść korzyści zarówno lokalnym mieszkańcom, jak i personelowi medycznemu.
Współpraca między partnerami pozwoli na efektywne wykorzystanie wspólnych zasobów, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dalsze zwiększenie skuteczności działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej. W rezultacie ulepszone i bardziej dostępne zaplecze diagnostyczne, a także aktualizacja działań profilaktycznych stworzą lepsze warunki życia i pomogą złagodzić skutki niekorzystnych zmian demograficznych na wspólnym obszarze.