Wspólnym wyzwaniem dla ukraińskiego i polskiego pogranicza, a jednocześnie głównym celem projektu jest wspieranie działań mających na celu adaptację do zmian klimatu i zapobieganie zagrożeniom związanym z klęskami żywiołowymi na obszarze objętym wsparciem. Partnerzy projektu zidentyfikowali trzy kluczowe wyzwania: rosnące ryzyko związane ze zmianami klimatu, niedostateczne wyposażenie i umiejętności jednostek ratowniczo-gaśniczych, a także niewystarczającą współpracę i wymianę doświadczeń między pogranicznymi jednostkami ratowniczymi w ramach zarządzania kryzysowego.
Aby zapewnić kompleksowe podejście do tych problemów, partnerzy planują wdrożyć zarówno działania infrastrukturalne, jak i miękkie. Lider projektu zakupi centralny system alarmowy do sterowania syrenami wraz z urządzeniami dźwiękowymi. Drugi partner z Siedlec (PL) nabędzie pojazdy do poruszania się po lądzie i wodzie, w tym ciężkie i lekkie pojazdy gaśnicze, łódź i skuter. Partner ze Zbuczyna zakupi samochód ratowniczo-gaśniczy z zestawem aparatów oddechowych z butlami. Z kolei ukraińscy partnerzy z obwodu wołyńskiego wyposażą się w 4 specjalistyczne pojazdy, w tym cysternę do przewozu wody.
Działania miękkie obejmują organizację wspólnych szkoleń i ćwiczeń dla straży pożarnej oraz służb ratowniczych, po jednym w każdym kraju, a także kampanię promocyjną. Wspólne działania zostaną podsumowane w filmie, który będzie dostępny na stronach internetowych partnerów. Działania promocyjne obejmą również organizację dwóch konferencji – otwierającej i zamykającej projekt.
Planowane działania w ramach projektu zwiększą skuteczność transgranicznych służb ratowniczo-gaśniczych w Polsce i na Ukrainie w ograniczaniu zagrożeń związanych z klęskami żywiołowymi. W efekcie mieszkańcy obszaru objętego projektem będą lepiej chronieni przed skutkami niebezpiecznych zdarzeń. Pomoże to zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa w tych trudnych czasach.